Дослідити за допомогою певної психодіагностичної методики власний рівень розвитку емпатії. Проаналізувати ймовірні чинники отриманого результату: як на нього вплинули особливості сімейного виховання (відносини з батьками, наявність братів або сестер), перебування у колективі дитячого садка, період навчання та специфіка взаємодії з ровесниками у школі? Підібрати у спеціальній методичній літературі систему вправ, спрямованих на вдосконалення уміння чути й розуміти іншого.
rubkub31 1 год назад
Светило науки - 152 ответа - 0 раз оказано помощи

Для вивчення рівня розвитку емпатії можна скористатись методикою "Шкала розвитку емпатії" (Empathy Quotient, EQ) Барона-Коена. Ця методика дозволяє виявити рівень емпатії на основі 60 запитань про здатність до сприйняття інших людей і їх емоцій, про міркування про свої відчуття та поведінку відповідно до його очікувань. Методика дає змогу отримати результат від 0 до 80 балів.

Особливості сімейного виховання можуть впливати на розвиток емпатії у дитини. Наявність братів/сестер може сприяти формуванню уміння розуміти та співпереживати з іншими, а взагалі сімейна атмосфера може виховати в дитині чуйність та допитливість до думок і проявів емоцій інших людей.

Перебування у колективі дитячого закладу та специфіка взаємодії з ровесниками у школі можуть також впливати на формування емпатії. Колективна взаємодія зі сверстниками може навчити дитину враховувати інші точки зору та шукати спільне рішення для вирішення конфліктних ситуацій.

Пропонуються наступні вправи для вдосконалення уміння чути й розуміти іншого:

1. Вправи на розширення словника емоцій. Рекомендується вивчити нові слова, що описують почуття та емоції, і використовувати їх у спілкуванні з іншими людьми.

2. Вправи на активне слухання. Під час спілкування потрібно активно слухати співрозмовника і виявляти інтерес до його думок.

3. Вправи на співпереживання. Спробуйте уявити себе на місці свого співрозмовника, співпереживати його емоції та сприймати світ через його очі.

4. Вправи на розвиток соціальних навичок. Наприклад, допомога волонтерських організацій, робота в команді, добровільні прояви уваги та готовності допомогти іншим людям.

Отже, рівень розвитку емпатії може залежати від багатьох факторів, таких як сімейне виховання, перебування у колективі дитячого садка та школи тощо. Основним завданням є формування в дитині життєво важливої якості - здатності розуміти та співпереживати з іншими. Для покращення рівня емпатії рекомендується використовувати спеціальні вправи, що спрямовані на вдосконалення уміння чути й розуміти іншого.